Doğal SEO Çalışması Nasıl Yapılır? (15+ Soru ile SSS)

Yani seo nedir, ne işe yarar?

Yukarıdaki tanım yeterince açıklayıcı gelmediyse “SEO”: web sitelerini Google başta olmak üzere diğer arama motorlarının standartlarına uygun hale getirme işlemidir ve e-pazarlama kategorisi içerisinde incelenir. Böylece internet siteleri, arama sonuçlarında (serp) daha üst sıralara yerleşerek ziyaretçi trafiği elde edecektir. Potansiyel müşterileri bulmanın, satışları artırmanın yolu dijital alanda bulunabilir olmaktan geçiyor.

Seo neden gereklidir, faydaları nelerdir?

İnternet sitenize ziyaretçi çekmenin en doğru ve masrafsız yolu arama sayfalarında üst sıralarda çıkmaktır. Bunun için web sitenize profesyonel kimseler tarafından seo çalışması yapılmalıdır.

Bir ürün veya hizmet pazarladığınızı düşünelim. İnsanların ürün ismini google’da arattığı sırada tam karşılarına çıkmak istemez miydiniz? İşte seo, en işlek cadde üzerinde dükkanınızın olmasından daha kârlı bir yatırım olabilir.

Seo nerelerde kullanılır?

Seo çalışmalarının genel amacı dijital dünyada popülerite yakalamaktır. İnternet sitesi olan herkes bu hizmetten faydalanabilir ve böylece daha geniş kitlelere seslenir.

Neden reklam vermek yerine Seo tercih etmeliyim?

Google arama motoruna Adwords ile reklam vermek (SEM) yerine neden SEO tercih etmelisiniz :

 • Belirli bir süre içerisinde SEO ile üst sıralarda ücretsiz bir şekilde kalıcı olabilirsiniz.
 • Sponsorlu reklamlar için sürekli (sitenin yayın hayatı boyunca) ödeme yapmanız ve sınırsız bütçe gerekir.
 • İnsanlar organik arama sonuçlarına daha fazla tıklamaktadır.

Bazı sektörlerde ve durumlarda seo çalışmalarını “SEM” + Sosyal medya reklamları ile desteklemek gerekebilir..

SEO Nasıl Yapılır?

Kendim seo yapabilir miyim?

Seo çalışmalarının içeriğini kısmen de olsa arama motoru sonuçlarını manipüle etmek oluşturur. Bu nedenle uzman olmayan kişiler tarafından yapılması siteniz için geri dönüşü olmayan algoritmik & manuel cezalar doğurabilir.

Seo öğrenmek istiyorum, nasıl öğrenilir?

Başlangıç seviyesinde olanlar için Google’un kendi seo kılavuzunu şuradan okumalarını tavsiye ederim. Daha sonrasında Google Dijital Atölye derslerini izlemeleri; Dijital Pazarlama dünyasına adım atacaklar için yardımcı bir kaynak niteliğinde olacaktır. Ayrıca yeni gelişmeleri ve güncel bilgileri takip etmelisiniz. Bütçeniz varsa eğitim ve seminerleri (başlangıç seviyesi için) düşünebilirsiniz.

Kaynakça:

Seo çalışmaları nasıl yapılmaktadır?

Seo yapmak deyimi aslında göründüğü kadar kolay bir işlem değildir. Rekabetin yüksek olduğu sektörlerde kreatif fikirlere ihtiyaç duyulur. Genel anlamda arama motoru optimizasyonu: site içi seo ve site dışı seo olmak üzere ikiye ayrılır.

Site içi seo nasıl yapılır?

İç seo anlamına gelen “on page seo” nasıl yapılır? Site içi seo, yazılımsal bazı düzenlemeleri ve optimizasyonları içerir, birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz.

Anahtar Kelime Araştırması :

 • Alan adı satın almadan önce seo süreci başlar. Bu nedenle öncelikle bir anahtar kelime araştırması yapmalı, aranma hacmi olan ve sektörünüzle alakalı hedef (anahtar) kelimeleri belirlemelisiniz.
 • Kelimelerin aranma hacimlerini Google Anahtar Kelime Planlayıcısı yardımı ile öğrenebilirsiniz.
 • Seo çalışmalarında aranma hacmi yüksek, rekabet oranı düşük kelimeler işinize yarayacaktır. Ya da uzun kuyruklu anahtar kelimeler.. (bkz: Ankara’da psikolojik danışmanlık)
 • Klasik bir örnek verecek olursak eğer Ankara’da bir araç kiralama şirketiniz varsa “araba” kelimesinde çıkmak sizin için hem zor hem de oldukça masraflı olacaktır. Ayrıca bu kelimenin müşteriye dönüşüm oranı düşüktür. Çünkü araba kelimesini arayan bir kullanıcı, resim görüntülemek veya video izlemek istiyor olabilir. Belki de arabaların tarihi hakkında bilgi sahibi olmak istiyordur. Sizin için ‘Ankara Rent a Car’ nokta atışlı bir anahtar kelimedir. Dikkat etmeniz gereken 3 nokta var : 1- Kelimenin aranma sayısı olmalı 2- Rekabet oranı düşük veya orta olmalı 3- Dönüşüm oranı olmalı (dönüşüm oranı = tam da sizi anlatan, pazarlama yapmak istediğiniz kelime gruplarıdır)

Alan Adı (Domain) Seçimi :

 • Belirlemiş olduğunuz en ideal anahtar kelimeyi site isminizde geçirmeniz marka ve prestij adına önemlidir. Ayrıca seo işlemlerini hızlandıracaktır.
 • Alan adı uzantısının seo üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak tercih edilme şekli sırası ile (.com) – (.net) – (.org) – (.com.tr) hangisi boştaysa onu satın almanız yönünde olacaktır. Diğer seçenekler arasında “.co” – “.info” ve “.info.tr” sayılabilir.
 • Alan adı içerisinde sayı ve tire (-) kullanmamaya özen gösterin. Bu ziyaretçilerin gözünde spam bir site algısı oluşturabilir.

Hosting Seçerken :

 • Host sağlayıcı firmanızı seçmeden önce şunları göz önünde bulundurun.
 • 1- %99 uptime oranı (Aksi durumda siteye erişimin sık kesilmesini arama motorları sevmez!)
 • 2- Türkiye Lokasyon (Türkçe dilde yayın yapan sitelerin sunucu merkezinin TR olması artı bir avantajdır)
 • 3- Özel IP (Yalnızca size ait olan bir -statik ip- satın almayı düşünebilirsiniz. Böylece belki de yasa dışı siteler ile aynı ip aralığında olmayacaksınız)

Teknik SEO :

 • Tasarımınız mutlaka mobil uyumlu (responsive, html5) ve hızlı olmalıdır. Temiz kodlanmış bir tema sizi ileriye götürür!
 • Bir SSL (https:// protokolü) güvenlik sertifikası satın almalısınız. Önerilerimiz arasında Comodo SSL bulunmaktadır. Bütçesi olmayan ziyaretçilerimiz Let’s Encrypt SSL’yi düşünebilir.
 • Her sayfanın başlık (title) ve meta etiketlerini optimize etmeniz gerekiyor.
 • Kullanıcı dostu SEF URL kullanın. Yazı içeriği elmayı anlatıyorsa linkleriniz site.com/index.php?id=2 yerine site.com/elma/ olarak yapılandırılmalıdır.
 • Breadcrumbs (neredeyim) ile bir site içi hiyerarşik yapı oluşturabilirsiniz.
 • Kurumsal sitelerin muhakkak bir blog bölümü olmalı ve burada güncel, özgün paylaşımlar yapmalıdır. İçeriklerinizi LSI Semantik (anlam bilim) kuralları içerisinde yazınız.
 • Robots.txt dosyası ile örümceklerin (spider/bot) indekslemesini istemediği sayfaları engelleyebilirsiniz.
 • Site haritası (sitemap.xml) hızlı index için büyük önem arz eder.
 • Her sayfa için canonical tag kullanılmalıdır.
 • Tekrarlanan içeriğin önüne geçilmeli; arşiv ve alt sayfalara noindex meta etiketi eklenmelidir.
 • Sitenize tek url üzerinden erişebildiğini doğrulayın. (http, https, http://www, https://www adresleri kullandığınız subdomaine .htaccess ile 301 yönlendirme yapılabilir)
 • Resimleri sıkıştırmayı ve alt etiketi eklemeyi unutmamalısınız.
 • WordPress sitelerde Autoptimize, Litespeed Cache ya da WP-Rocket önbellekleme eklentileri kullanılabilir.
 • Özel 404 sayfaları oluşturarak, son yazıları ve arama bölümünü burada gösterebilirsiniz.
 • Favicon.ico kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Site hızlandırma çalışması: Web sitenizdeki gereksiz sorguları iptal edin ve veritabanı optimizasyonu yapın.
 • Tüm görsellerinize bir genişlik – yükseklik değeri girilmelidir.
 • Yapısal veri (schema.org) teknolojisinden faydalanın.
 • UX: Kullanıcı deneyimi yüksek içerik ve tasarım sizi yukarıya taşır.

Site dışı seo nasıl yapılır?

Site dışı seo kavramını, backlink (sitenize gelen bağlantılar) ve reklamlar oluşturur.

Google sıralama yaparken 200+ farklı sinyalden faydalanmaktadır. %60’lık öneme sahip olan site dışı seo ve yaklaşık %40 gibi bir önem arz eden site içi seo..

Site dışı seo sıralamada belirleyici olan unsurdur, çünkü çoğu yazılım zaten site içi seo kriterlerini sağlamaktadır veya bu kriterlerin uygulanması daha kolaydır.

Link inşası oluştururken her şeyden önce doğal olmanız (görünmeniz) gerektiğini unutmayın.

Backlink alırken nelere dikkat edilmelidir?

 • Artık blog ya da forum sitelerinden alınan footer linklerin ve tanıtım yazıların yararı çok düşüktür.
 • Bir sitenin tüm sayfalarından footer, sidebar, header farketmeksizin link edinmek zarar verici bir davranış olmuştur.
 • Organik bir seo planı için şunları deneyin: Daha önceden benzer veya aynı kategoride (konuda) içerik yazılmış sayfaları bulun. Bu sayfalara web site bölümünü doldurarak blog yorumu bırakabilir; forum sitelerinde açıklayıcı bir metin ile linkinizi paylaşabilirsiniz.
 • Sosyal paylaşım ağlarında etiket (#hashtag) kullanarak tanıtım yapabilir ve hedef kitlenizle karşılıklı takipleşebilirsiniz. Böylece sosyal medya hesabınızın popüleritesi artacaktır.
 • Sözlük siteleri ve diğer topluluklar (kizlarsoruyor, eksiduyuru vs.) kaliteli geri link edinmenin etkili diğer bir yoludur.

Arama motorları nasıl çalışır?

İlk arama motoru hangisiydi?

Şâyet Google dediyseniz yanılıyorsunuz. Arama motorlarının tarihi 1990’lara kadar uzanır. Archie isimli ilk arama motoru sunucularda dosya arama işlevi görüyordu.

1991 senesinde Veronica ve Jughead isimli arama motorları bu kervana katıldı.

İlk defa 1993 yılında örümcek adı verilen bot yazılımlar, Wandex sitesi tarafından üretildi.

Aynı sene içerisinde Aliweb ve Excite adındaki web siteler, manuel ekleme ile dizinlenebilen (indeks) arama motorlarını geliştirdi. Ancak bu kadar büyük veriyi yönetebilme konusunda sunucu bazlı sorun yaşadılar.

1994 yılı arama motorları sayısındaki patlama noktası oldu.

Profesyonel anlamda (veritabanı + arayüz + algoritma + sıralama) olan ilk arama motoru siteleri Infoseek, Altavista (Yahoo) ve Lycos yine bu tarihte kuruldu.

1995’de kurulan Yahoo, birkaç sene piyasada açık ara lider konumdaydı. Yandex temelleri de bu sene içerisinde atılmıştı.

Ask.com 1996 senesinde faaliyete geçirildi.

Veee sonunda 1998 yılında bir dev Google Search hayata geçirildi…

Microsoft tarafından hazırlanan Bing (MSN) Search ise çok daha sonra 2009’da kendine yer buldu.

DuckDuckGo ise kişisel bilgilerin ve gizliliğin korunması adına 2008 yılında kuruldu ve kısa sürede popüler hale geldi.

Diğer popüler arama motorları arasında AOL ve Baidu (Çin’de kullanılır) sayılabilir. Web siteleri genellikle yazılım dili olarak PHP, Python ve Asp.net (Microsoft) kullanıyordu.

Arama motorların işleyişi nasıldır?

Tüm arama motorları 3 devreden oluşur.

 • Tarama: Crawling ile sayfaların kaynak kodlarında yer alan bağlantılar takip edilir ve yeni sayfalardan haberdar olunur. Her ne kadar pingleme işlemi işlevini kaybettiyse de sitemap aracılığıyla yeni sayfalarınızı arama motorlarına hızlıca bildirebilirsiniz.
 • İndeksleme: Eğer index almaya engel oluşturabilecek bir sorun yoksa sayfa, dizine eklenir.
 • Sıralama: Veritabanındaki siteler (sayfalar) çeşitli algoritmalar yardımı ile arama sonucuna yazdırılır, listelenir.

Google nasıl daha sonra kurulup başarılı oldu?

Google, yarışa bu kadar geç dahil olup nasıl başarılı oldu? Google web sitelerinin sıralamasını yaparken arkaplanda güçlü bir algoritmaya sahipti. Böylece kullanıcılar aradıkları bilgiye en doğru ve kısa sürede ulaşıyordu. Diğer arama motorlarının aksine Google’un arama kalitesini PageRank sistemi oluşturmaktaydı. Bir web sitesine başka sitelerden ne kadar çok sayıda bağlantı veriliyorsa o kadar gösterilmeye değerdi. Ancak kötü amaçlı kişilerin bunu manipüle etmesi ile Google, spam siteler ile mücadele etmek adına bazı önlemler aldı. Panda, Penguin ve Hummingbird isimli algoritma güncellemelerini devreye sokarak kullanıcıya değer katmayan ve otomatik yazılımlar tarafından backlink oluşturan web sitelerine sandbox ve diğer filtre cezaları uyguladı.

2014 yılında ise PageRank tamamen devre dışı bırakıldı. Artık siteleri 1 ile 10 arasında puanlayan bir sayfa puanı sistemi yoktu bunun yerine sayfaların “TrustRank” gibi güvenilirlik otoritesi bulunuyordu. Yapay linkler kolaylıkla ayırt edilebilir hale gelmişti. Backlink konusunda nicelikten çok nitelik önem kazandı. Aynı kategorideki sitelerden alınan doğal bağlantılar, en kaliteli (faydalı) linkler arasına girdi.

Google, webmaster kişilere izlenecek bir yol göstermiyor mu?

Google, web site sahiplerine çeşitli önerilerde bulunarak tabii ki yardımcı oluyor. Resmi blog sitesinde bu paylaşımlara rastlayabilirsiniz. Google’un önemli online araçlarını aşağıda listelemek istedik.

 • PageSpeed Insights : Site hızını gerçek kullanıcı deneyimi ile ölçen bir Google aracı.
 • Mobil Uyumluluk Testi : Siteniz mobil cihazlar ile (tabletler dahil) ne kadar uyumlu?
 • Mobil Hız Testi : Mobil cihazlarda siteniz nasıl bir performans gösteriyor ve ne kadar hızlı?

Seokaos SEO Banner


2 yorum var “Doğal SEO Çalışması Nasıl Yapılır? (15+ Soru ile SSS)

 1. Merhaba, her gün seo hakkındaki yazıları okuyama çalışırım. Google’da sizin sitenize denk geldim, birkaç yazıya göz attım ve bu konuları tekrar tekrar okuma gereği duydum, içerikleriniz rastgele gelişi güzel yazılmamış… Doğru yerde doğru bilgiler tane tane verilmiş; bundan dolayı emeği geçen herkese çok teşekkür ederim, başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir