Turkcell’in Yerli Arama Motoru “Yaani” Kapandı!

Yaani - Turkcell Arama Motoru

Türkiye’nin Arama Motoru Yaani artık internet tarayıcısı olarak hizmet vermeye devam edecek. Turkcell tarafından geliştirilen ve “Dilimizden Anlayan Türkiye’nin Arama Motoru” olarak lanse edilen Yaani.com.tr, 25 Ekim 2017 tarihinde %100 yerli ve milli arama motoru olarak ülke genelinde büyük heyecan uyandırmıştı. Yaani arama motorunda, 150 milyondan fazla arama yapılmış ve Android – iOS mobil uygulamaları toplamda 7 milyondan fazla kez indirilmişti.

Turkcell’in eski Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, geliştirdikleri arama motorunun Google veya Yandex altyapısını kullanmadıklarını, sistemlerinin Turkcell mühendisleri tarafından geliştirildiğini açıklamıştı. Projede görev alan yaklaşık 100 mühendisin yarısı yabancı uyruklulardan oluşuyordu. Gizlilik konusuna büyük önem firma, verilerini Gebze Veri Merkezi’nde sakladığını duyurmuştu. Yandex’in %3 paya sahip olduğu bu sektörde, hedeflerinin %25 olduğunu da belirtmişlerdi.

  • Yaani Arama Motoruna https://www.yaani.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz, ancak mobil uygulamadan veya ana sayfadan ulaşmak mümkün değil.
  • Yaani Çeviri, an itibariyle pasif durumda gözüküyor. (ceviri.yaani.com.tr)
  • Yaani Mail servisleri aktif olarak çalışmaya devam ediyor.
  • Yaani Nöbetçi Eczaneler, konum bazlı olarak aktif durumda gözüküyor. (eczane.yaani.com.tr)

Google SEO için diğer arama motorlarından organik trafik almanın büyük etkisi olduğu bu dönemde, sizce yeni ve yerli bir arama motoru daha gelir mi?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir