SEO Uzmanı | Türkiye’nin Kurumsal SEO Uzmanı

SEO Uzmanı ve SEO terimleri kulağınıza tanıdık geliyor değil mi? Seo uzmanı nedir sorusuna cevap vermeden önce SEO kavramını açıklamak gerekir.

Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) anlamına gelen SEO: Web sitelerinin Google başta olmak üzere Yandex, Bing ve Yahoo! gibi arama motorlarına göre optimize edilmesi demektir. Bu standartlar uygulandıktan sonra istenen kelimelerde ilk sayfa ve ziyaretçi – müşteri bazlı trafik elde edebileceksiniz. Dijital dünyada görünür olmanın ve satışları arttırmanın yolu bir seo hizmeti satın almaktan geçiyor. Bu nedenle seo, internet siteleri için bir tercih değil ihtiyaçtır.

SEO Uzmanı » Kurumsal SEO

Dijital Pazarlama = Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) + Dijital Reklamlar (Adwords, Facebook vs.) +  Dönüşüm Optimizasyonu +  ….

Seo uzmanı nedir, kime denir?

Bu SEO Uzmanları da kimdir, ne iş yapar? diye soracak olursanız kısaca tanımlamak gerekirse; web sitelerini arama motorlarına uyumlu hale getiren kişilere verilen bir isimdir. Seo danışmanlığı olarak da kendilerini tanımlayan bu kişiler, arama motorlarının işleyişi ve algoritması hakkında deneyim sahibidir. Maalesef seo’nun bir okulu yoktur bu nedenle herkes belli bir sürede kendini seo uzmanı ilan edebilir. Dijital pazarlama ile iç içe olan veya onun altında incelenen seo, basite indirgenmemeli; sosyal medya yönetimi, içerik yazımı, web tasarım (yazılım) ve reklam gibi boyutunun da olduğu bilinmelidir. Bir seo danışmanı yazılım olarak en azından html ve css program dillerine hakim olmalıdır.

Bir seo uzmanında aranan özellikler nelerdir?

Seo uzmanlığı analiz, yorumlama ve değerlendirme gibi alanlarda yüksek beceri ister. Ar-Ge, analitik düşünme, yaratıcılık, programlı-planlı olmak, satış psikolojisi ve sabır kişide bulunması gereken nitelikler arasında sayılabilir.

Seo uzmanı nasıl olunur?

Bu alanda uzmanlık kazanmak isteyen ziyaretçilerimiz, önce basit bir web sitesi ya da blog kurarak işe başlayabilir. Artık bir webmaster olduğunuza göre farklı kaynaklardan bilgiler edinerek ve öncesinde teknik terimleri öğrenerek kendinizi geliştirebilirsiniz.  Sonraki aşama deneme – yanılma yöntemi ve elde edilen tecrübe ile oluşacaktır. Yoğun mesai harcamadan ve hali hazırdaki yabancı kaynaklardan faydalanmadan bu mesleği icra edemezsiniz. Başlarda “Google Dijital Atölye” video eğitim dersleri size rehber niteliğinde olabilir. Evet, iyi bir seo uzmanı olabilmeniz için en az 5+ (beş) senelik bir zaman gerekmektedir.

Seo uzmanı ne kadar maaş alır?

Seo uzmanı maaşları: deneyimine göre 2.000 ile 10.000 TL arasında değişmektedir. Bir ajansta ya da kurumda çalışanlar ortalama olarak 4.000 maaş almaktadır. Freelance çalışan uzmanlar ise hizmeti pazarlayabilmelerine göre farklı kazançlar elde edebilir.

Seo ile Sem arasında ne fark var?

SEM (Search Engine Marketing) kavramı Türkçesi itibarı ile “Arama Motoru Pazarlaması” anlamına gelir. Google Ads (Adwords) gibi reklam servislerini kullanmak SEM içerisinde incelenir.

SMM (Social Media Marketing) ise Facebook, Twitter, Instagram ve LinkedIn gibi sosyal ağlardan ücretli tanıtım ve reklam almaktır. Seo danışmanları, SEM ve SMM gibi alanlarda da uzmanlığa sahiptir. En düşük bütçe ile en yüksek verimi ve performansı elde etmek için reklam kampanyalarını optimize ederler.

Sonuç olarak;

 • “SEM (SMM)” sizden sürekli ödeme talep eder, bütçeniz biterse reklamlarınız sonlanır.
 • “SEO” ile organik arama sonuçlarında ücretsiz yer alabilirsiniz. Organik sonuçların tıklanma oranı çok daha fazladır.

SEO Uzmanı Seçerken Nelere Dikkat etmelisiniz?

En iyi referans kendisidir!

Hizmet satın alacağınız ajansın veya kişinin web sitesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Profesyonel olarak özenli bir şekilde mi tasarlanmış yoksa mobil uyumlu olmaması, temanın göz yorması gibi bazı hatalar gözünüze mi çarpıyor..

Kendi web sitesine gereken özeni göstermeyen bir seo uzmanı sizin sitelerinizle de aynı şekilde ilgilenmeyecektir.

Peki geldik belki de en önemli soruya.. Web siteleri Google sıralamasında ne durumda? Sıralamalarda çok geride olan bir ajansın bazı eksiklikleri ve yetersizliği olduğu aşikârdır.

Etik ve doğal bir seo planı tercih edin!

Seo pratik olarak uygulamada black hat ve white hat olmak üzere ikiye ayrılır. White Hat (Beyaz Şapkalı) SEO Uzmanları, çalışmalarını tamamen Google ve diğer arama motorları standartlarına göre yapmaktadır. Yapılan işlemler etik çerçevededir ve doğal durur.

Diğer siyah şapkalı grup ise agresif bir seo planı ile hareket eder. Çeşitli yazılımlar yardımı ile sitenize otomatik yüzlerce hatta binlerce backlink sağlarlar. Anahtar kelimeleri web sitenizde spam yapacak şekilde sıkça geçirirler. Kısacası arama motorlarını kandırmaya yönelik hamleler yaparak kullanıcıya bir şey katmayan sayfalar oluştururlar. Google gibi arama motorları bu durumu kolaylıkla ayırt edebilir ve kısa bir sürede sitenizi arama sayfası sonuçlarından çıkarır. Ceza alan bir web sitesinin tekrardan “Google” gözünde güven kazanması güç olacaktır. Bu kötü amaçlı kişiler elle tutulur sonuçları hızlıca elde etmek adına hacklink gibi yollara başvurur. Bu alınan hacklink-ler ise yasal boyutta başınızı ağrıtabilir! Unutulmamalıdır ki Google, er ya da geç hileli metodlara başvurulduğunu tespit edebilecek kapasitededir.

Ne yaptığını gizleyen uzmanlardan uzak durun!

Gizemli ve ne yaptığını saklayan seo uzmanları için Google sürekli uyarılarda bulunmaktadır: “Bu tarz kişilerden uzak durun!”

Yapılan tüm işlemlerin raporunu almak sizin en doğal hakkınız. Seokaos, düzenli olarak aylık raporlama sunmaktadır.

Backlink paketi almalı mıyım?

Size doğrudan belirli bir miktarda backlink sağlayacağını iddia eden kişi/lerden uzak durun. Hazır backlink paketleri ile değirmen yürümez! Her sitenin ihtiyacı farklıdır ve seo çalışmalarında izlenen plan & program sektörden sektöre değişiklik gösterir. Ayrıca site içindeki bazı hataların giderilmeden aceleci davranarak link alınmaya başlanması olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

Kullandığı seo araçlarını bilmeniz gerekir..

Farklı online araçları kullanarak seo çalışmalarına geniş perspektiften bakmak zaman kazandırır, kolaylık sağlar. Anahtar kelime araştırması, rakip ve backlink analizi için ücretli birçok tools bulunmaktadır.

Biz seokaos.com olarak;

Google Search Console, Analytics, Yandex Metrica, Moz, Searchmetrics, SEMrush, Majestic, DeepCrawl, WooRank, Ahrefs, cognitiveSEO ve Alexa

olmak üzere toplam 12 araçtan faydalanıyoruz!

Kaçının: İlk sıra garantisi verenler!

İlk sıra ya da kısa sürede ilk sayfa garantisi veren kişilere itibar etmemelisiniz. Google sıralama kalitesi, arama yapan kullanıcıları memnun etmek adına binlerce mühendis tarafından sürekli geliştirilmektedir. Karmaşık yapısı ile arkasında güçlü yapay zeka – algoritma bulunur ve her gün bu sistemi güncellenmek üzere mühendisler mesai harcar. Sıralama kriteri olarak Google, 200+ sinyali dikkate aldığını açıklamıştır. Google arama motorunu diğerlerinden ayıran özelliği kolaylıkla suistimal edilmemesi böylelikle ziyaretçilerin aradığı bilgiye en doğru şekilde ve en kısa zamanda ulaşmasıdır. Şayet böyle olmasaydı Google’a “Türkiye” yazdığınızda kötü kişiler tarafınca ilk sayfayı komple Ermeni Soykırımı yalanı kaplayabilirdi.

Seokaos yükselme garantisi verir ve seçili hizmetlerde bazı koşullar sağlandığında ilk sayfalı teminat güvencesi bulunur.

Seo uzmanı: yenilikçi, ulaşılabilir ve sabırlı olmalıdır.

Yabancı dilin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor; küresel olarak kaynakları ve gelişmeleri takip edebilmek adına yeterli seviyede İngilizce bir seo uzmanında aranan özellikler arasındadır. Seo danışmanı yeniliklere açık olmalı ve geleneksel – tekrarlayan çalışmalara düşmemelidir. Bunun en güzel örneği Google’un, son zamanlarda ssl sertifikası (https) ve mobil uyumlu olmayan web sitelerini sıralamadan düşürmesidir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, kafanızdaki soru işaretlerini sıkılmadan büyük sabırlılıkla ve açıkça yanıtlayabilmesidir.

Seokaos.com iletişim yolları olarak: Anlık Yazışma (Canlı Chat) + E-mail + WhatsApp Desteği (7/24) sunar. Ayrıca ayda bir toplantı yapılır. Sorularınızı sormaktan lütfen çekinmeyin..

Basit sorular ile bilgisini test edin

Seo danışmanlığı yapacak kişiye; birkaç basit soru yöneltmek mantıklı bir yaklaşım olabilir. Sizler için seo soruları derledik:

 • Holistik ve Semantik Seo kavramları sizin için ne ifade ediyor? Bana LSI teriminden bahsedebilir misiniz?
 • Growth Hacking’i bana bir örnekle açıklayabilir misiniz?
 • Rel=Canonical tag nedir,  Kanonik URL etiketini nasıl kullanmalıyız?
 • Bir site için en değerli backlink kaynakları sizce hangileridir?
 • Meta noindex, follow etiketi hangi sayfalarda kullanılabilir?
 • H1 etiketi nerede ve nasıl kullanılmalıdır?
 • Google Disavow Links Tool hangi durumlarda kullanılmalıdır..
 • Metalar arasına eklenen og: (open graph) kodu ne işe yarar?
 • Duplicate Content (tekrarlanan içerik) önüne nasıl geçilir? Keyword Density, nofollow – dofollow backlink ne demektir, açıklayınız.

Seo Hizmeti (Çalışması) Satın Almak için bize ulaşın..