SEO UZMANI

SEO Uzmanı denince aklınızdan neler geçiyor? Bir seo uzmanını nasıl tanımlarsınız ve beklentileriniz neler? Dijital pazarlama uzmanları S.E.O. alanında uzman kimseler midir? Bunun gibi birçok soruya yazı içerisinde yanıt vereceğiz.

Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) anlamına gelen SEO: Web sitelerinin Google başta olmak üzere Yandex, Bing ve Yahoo! gibi arama motorlarına göre optimize edilmesi demektir. Bu standartlar uygulandıktan sonra istenen kelimelerde ilk sayfalara ve sıralara ulaşabilir; ziyaretçi – müşteri bazlı trafik elde edebilirsiniz. Dijital dünyada görünür olmanın ve satışlarınızı arttırmanın yolu bir seo hizmeti satın almaktan geçiyor. Bu nedenle SEO, internet siteleri için bir tercih değil artık ihtiyaçtır.

🚀SEO Uzmanı: SEOKAOSile Fark Yaratın!

SEO UZMANI NEDİR?

Dijital Pazarlama = Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) + Dijital Reklamlar (Adwords, Facebook vs.) +  Dönüşüm Optimizasyonu + Sosyal Medya + ….

SEO Uzmanı nedir, kime denir?

Kimdir bu SEO Uzmanları? SEO Uzmanı ne iş yapar? diye sorabilirsiniz. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, web sitelerini arama motoru yönergelerine uyumlu hale getiren kimseler için kullanılan bir terimdir. Seo danışmanı olarak da bilinen bu kişiler, arama motorlarının işleyişi ve algoritması hakkında uzmanlığa + deneyime sahiptir. Maalesef seo’nun bir okulu yoktur bu nedenle herkes belli bir sürede kendini seo uzmanı ilan edebilir. Dijital pazarlama ile iç içe olan veya onun altında incelenen seo, basite indirgenmemeli; sosyal medya yönetimi, içerik yazımı, web tasarım (yazılım) ve reklam gibi boyutu da hesaba katılmalıdır.

Genel Bakış:

Meslek Grubu Dijital Pazarlama
Eğitim Yeni Medya ve İletişim, Reklamcılık, Matematik, İstatistik, İşletme
Ortalama Maaşları Aylık ₺ 25.000 – 40.000
Kariyer Fırsatları Pazarlama Müdürü, E-Ticaret ve Sosyal Medya Yöneticisi
Yetkinlikler Analitik, Sonuç odaklı ve Yaratıcı
Yetenekler Excel, Google Analytics, Google Arama Konsolu, CMS
Kullanılan Yazılımlar Ahrefs, SEMrush, Screaming Frog, Oncrawl, Surferseo vb.

Nasıl SEO Uzmanı olunur?

Bu alanda uzmanlık kazanmak isteyen ziyaretçilerimiz, önce basit bir web sitesi ya da blog kurarak işe başlayabilir. SEO Uzmanı Nasıl Olunur? Artık bir webmaster olduğunuza göre farklı kaynaklardan bilgiler edinerek ve öncesinde teknik terimleri öğrenerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Sonraki aşama deneme – yanılma yöntemiyle ve elde edilen tecrübeyle oluşacaktır. Yoğun mesai harcamadan ve hali hazırdaki yabancı kaynaklardan faydalanmadan bu mesleği icra edemezsiniz. Yolun başında “Google SEO Uzmanı” Dijital Atölye video eğitim dersleri size rehberlik edebilir. Evet, iyi bir “SEO Uzmanı” olabilmeniz için en az 5+ (beş) senelik bir sürece ihtiyacınız olacak…

SEO Uzmanı ne iş yapar?

SEO Uzmanlığı ünvanına sahip kişiler web siteniz için genel olarak aşağıdaki işlemleri gerçekleştirir. Görevleri ve iş tanımı:

 • Dönüşüm oranı yüksek anahtar kelimeleri belirlemek,
 • Site içi teknik seo analizi (ssl + mobil uyumluluk + sitemap + favicon vs.),
 • Kullanılan yazılımı arama motoru standartlarına göre tekrardan düzenlemek,
 • Anasayfa, kategori, ürün ve alt sayfaların optimizasyonu,
 • Blog tarafında içerik listesi hazırlamak ve mevcut olanları geliştirmek,
 • Site hızlandırma adımları ve site güvenliğini sağlama,
 • Web sitenize gelen düşük kaliteli bağlantılar ve anti-seo ile mücadele,
 • Sosyal Medya ve Google Ads Optimizasyonu,
 • (*) Gerekli yerlerden doğal ve kaliteli geri linkler kazanmak,
 • Bölgesel + E Ticaret + Google Haritalar SEO ve diğer birçok uygulama…

Neden bir seo uzmanı ile çalışmalıyım?

İnternetin tıklanmayan tozlu arka sayfalarında kaybolmak istemiyorsanız seo uzmanlarına ihtiyacınız olacak.

Seo danışmanlığı, işletmeler için artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Google’da üst sıralarda yer almanızla beraber yeni müşteriler kazanacak, satışlarınız ve kazancınız artacaktır. Arama Motoru Optimizasyonu küçük veya büyük her türlü firma için kârlı bir yatırım aracıdır. Rakiplerinizin önüne geçin, web dünyasında popüler olun!

SEO fiyatları ne kadar?

Seo fiyatları siteden siteye sektörden sektöre göre değişiklik gösterir. Aylık Seo Danışmanlığı ücretimiz 15.000,00 – 20.000,00 TL arasındadır. Seokaos olarak bahsi geçen fiyatlar üzerinden en kaliteli hizmeti sunmaktayız. Sık sorulan sorular ve fiyatlar hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir seo uzmanında aranan özellikler nelerdir?

“SEO Uzmanlığı” analiz, yorumlama, pazarlama ve değerlendirme gibi alanlarda yüksek beceri isteyen bir iş koludur. Ar-Ge, analitik düşünme, yaratıcılık, sabır ve programlı & planlı olabilmek kişide mutlaka bulunması gereken nitelikler arasında sayılabilir.

Seo uzmanı ne kadar maaş alır?

SEO Uzmanı Maaşları: deneyimine göre 20.000 ile 40.000 TL arasında değişmektedir. Bir ajansta ya da kurumda çalışanlar ortalama olarak 30.000 maaş almaktadır. Freelance çalışan uzmanlar ise hizmeti pazarlayabilme becerilerine göre farklı kazançlar elde edebilir.

Seo ile Sem arasında ne fark var?

SEM: Search Engine Marketing kavramı Türkçesi itibarı ile “Arama Motoru Pazarlaması” anlamına gelir. Google Ads (Adwords) gibi reklam servislerini kullanmak SEM içerisinde incelenir.

SMM: Social Media Marketing ise Facebook, Twitter, Instagram ve LinkedIn gibi sosyal ağlara ücretli tanıtım ve reklam vermeyi kapsar.

SEO Danışmanları, SEM ve SMM gibi alanlarda da uzmanlığa sahiptir. En düşük bütçe ile en yüksek verimi ve performansı elde etmek için reklam kampanyalarını optimize ederler.

Sonuç olarak;

 • “SEM (SMM)” sizden sürekli ödeme talep eder, bütçeniz biterse reklamlarınız sonlanır. Seo çalışmalarını desteklemek için kullanılabilir.
 • “SEO” ile organik arama sonuçlarında ücretsiz yer alabilirsiniz. Organik sonuçların tıklanma oranı çok daha fazladır.

Güncel SEO Uzmanı İş İlanları

Türkiye konumu için seo uzmanı iş ilanları aşağıda paylaşılmıştır. Kurumsal şirketlerde bu pozisyonda görev almak isteyenlere yardımcı olmasını umuyoruz.

Firma Adı Firma Sektörü Konum Kıdem Çalışma Şekli Tecrübe
Transkriptor Yazılım Şişli, İstanbul Jr. Seo Specialist Hibrit <1 Sene
Getir Gıda & Teknoloji Beşiktaş, İstanbul Digital Marketing Specialist Tam Zamanlı 3+ Sene
Acun Medya Yayın & Medya Beşiktaş, İstanbul Sr. SEO Uzmanı Tam Zamanlı 5+ Sene
Borusan Otomotiv Avcılar, İstanbul Dijital Pazarlama Uzmanı Tam Zamanlı 4+ Sene
Nokta Mühendislik A.Ş. Elektrik & Elektronik Tuzla, İstanbul Dijital Pazarlama & SEO Uzmanı Part Time 1 Sene

SEO Uzmanı Seçerken Nelere Dikkat etmelisiniz?

En iyi referans kendisidir!

Hizmet satın alacağınız ajansın veya kişinin web sitesi hakkında ne söyleyebilirsiniz? Profesyonel olarak özenli bir şekilde mi tasarlanmış yoksa mobil uyumsuz olması veya temanın göz yorması gibi bazı bariz hatalar gözünüze mi çarpıyor..

Kendi web sitelerine gereken özeni göstermeyen bir seo uzmanı aynı şekilde sizin sitenizle de ilgilenmeyecektir.

Dikkat edilmesi gereken belki de en önemli unsur şu olacaktır: Web sitesi Google sıralamalarında ne durumda? Sıralamalarda çok gerilerde yer alan bir ajansın mesleki olarak yetersiz olduğu aşikârdır.

Etik ve doğal bir seo planı tercih edin!

Seo, black hat ve white hat olmak üzere ikiye ayrılır. White Hat (Beyaz Şapkalı) ismi verilen SEO Uzmanı, çalışmalarını tamamen Google ve diğer arama motoru standartlarına göre düzenler. Yapılan işlemler etik çerçevededir ve doğal durur.

Siyah şapkalı diğer grup ise agresif bir seo planıyla hareket eder. Çeşitli yazılımların yardımı ile sitenize yüzlerce hatta binlerce otomatik backlink sağlamaya çalışırlar. Anahtar kelimeleri web sitenizde spam yapacak şekilde sıkça geçirirler. Kısacası arama motorlarını kandırmaya yönelik hamleler yaparak kullanıcıya bir şey katmayan sayfalar oluştururlar. Google bu durumu kolaylıkla ayırt edebilir ve web sitenizi arama sayfası sonuçlarından çıkarma yoluna gidebilir. Ceza alan bir sitenin tekrardan “Google” gözünde güven kazanması oldukça zahmetlidir. Bu kötü amaçlı kişiler elle tutulur sonuçları hızlıca (kısa bir sürede) elde etmek adına hacklink gibi yollara da başvurur. Bu alınan hacklink-ler ise yasal boyutta başınızı ağrıtabilir! Unutulmamalıdır ki Google, er ya da geç hileli metodlara başvurulduğunu tespit edebilecek kapasitededir.

Ne yaptığını gizleyen uzmanlardan uzak durun!

Gizemli ve ne yaptığını saklayan seo uzmanları için Google sürekli uyarıda bulunuyor: “Bu tarz kişilerden uzak durun!

Yapılan tüm işlemlerin raporunu almak sizin en doğal hakkınız. Seokaos, düzenli olarak aylık raporlama sunmaktadır.

Backlink paketi almalı mıyım?

Sizlere doğrudan belirli bir miktarda backlink sağlayacağını iddia eden kişi/lerden uzak durun. Hazır backlink paketleri ile değirmen yürümez! Her sitenin ihtiyacı farklıdır ve seo çalışmalarında izlenen plan & program sektörden sektöre değişiklik gösterir. Ayrıca site içi bazı hatalar giderilmeden alelacele link alınmaya başlanması olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

Kullandığı seo araçlarını bilmeniz gerekir..

Farklı online araçları kullanarak seo çalışmalarına geniş perspektiften bakmak her iki tarafa da büyük kolaylık sağlar. Anahtar kelime araştırması, rakip ve backlink analizi için ücretli birçok tools bulunmaktadır.

Biz seokaos.com olarak;

Google Search Console, Analytics, Yandex Metrica, Moz, Searchmetrics, SEMrush, Majestic, DeepCrawl, WooRank, Ahrefs, cognitiveSEO ve Alexa…

olmak üzere toplam 12+ araçtan faydalanıyoruz!

Kaçının: İlk sıra garantisi verenler!

İlk sıra ya da kısa sürede ilk sayfa garantisi veren kişilere itibar etmemelisiniz. Google, arama yapan kullanıcıları memnun etmek adına binlerce mühendis tarafından sürekli geliştirilmektedir. Karmaşık yapısı ile arkasında güçlü bir yapay zeka – algoritma bulunur ve bu sistemi güncellemek üzere mühendisler her gün yoğun mesai harcarlar. Sıralama kriteri olarak Google, 200’den fazla sinyali dikkate aldığını açıklamıştır. Google arama motorunu diğerlerinden ayıran özelliği kolaylıkla suistimal (manipüle) edilmemesi böylelikle ziyaretçilerin aradığı bilgiye en doğru şekilde ve en kısa zamanda ulaşmasıdır. Şayet böyle olmasaydı Google’a “Türkiye” yazdığınızda kötü niyetli kişiler tarafınca ilk sayfayı komple Ermeni Soykırımı yalanı kaplayabilirdi.

SEOKAOS seçili hizmetlerdeki yükselme garantisiyle sizlere teminat veren bir kuruluştur.

Seo uzmanı: yenilikçi, ulaşılabilir ve sabırlı olmalıdır.

Yabancı dilin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor; küresel olarak kaynakları ve gelişmeleri takip edebilmek adına orta seviyede İngilizce bir seo uzmanında aranan özellikler arasındadır. “Seo Danışmanı” yeniliklere açık olmalı ve geleneksel – tekrarlayan çalışmalara düşmemelidir. Bunun en güzel örneği Google’un, son zamanlarda ssl sertifikası (https) ve mobil uyumlu olmayan web sitelerini sıralamadan düşürmesidir.

SEO Danışmanı olarak: E-mail + WhatsApp Desteği (7/24) vermekteyiz. Ayrıca ayda bir ya da iki kez toplantı yapılır.

Basit sorular ile bilgisini test edin

Seo danışmanlığı yapacak kişiye; birkaç basit soru yöneltmek mantıklı bir yaklaşım olabilir. Sizler için seo soruları derledik:

 • Holistik ve Semantik Seo kavramları sizin için ne ifade ediyor? Bana LSI teriminden bahsedebilir misiniz?
 • Growth Hacking’i bana bir örnekle açıklayabilir misiniz?
 • Rel=Canonical tag nedir,  Kanonik URL etiketini nasıl kullanmalıyız?
 • Bir site için en değerli backlink kaynakları sizce hangileridir?
 • Meta noindex, follow etiketi hangi sayfalarda kullanılabilir?
 • H1 etiketi nerede ve nasıl kullanılmalıdır?
 • Google Disavow Links Tool hangi durumlarda kullanılmalıdır..
 • Metalar arasına eklenen og: (open graph) kodu ne işe yarar?
 • Duplicate Content (tekrarlanan içerik) önüne nasıl geçilir? Keyword Density, nofollow – dofollow backlink ne demektir, bize açıklayabilir misiniz?

➥ SEO Hizmeti (Çalışması) Satın Almak için bize ulaşın..