Google Gözünden Kaliteli Site Oluşturma Rehberi (SSS+)

Google'dan Kaliteli Site Oluşturma Rehberi (İçerik & Backlink)Google bizden nasıl bir web sitesi hazırlamamızı istiyor? İçerik yazarken ve link inşası kurarken dikkat edilmesi gerekenler neler? Bu gibi sıkça sorulan soruların cevabını Google çalışanı Matt Cutts vermiştir. Yazıyı mutlaka sonuna kadar okuyun!

Matt Cutts, Google’da yaklaşık 20 sene görev almıştır. Spam ekibinin başında bulunan Matt, 2017 yılında istifa etti. Ancak zamanında yaptığı açıklamalar bize rehber niteliğinde olacaktır.

Matt Cutts isimli mühendisin, öfkeli webmasterlar tarafından 3 kez gerçek ölüm tehditi aldığını biliyor musunuz?

Google Yanıtladı: Backlink ve İçerik

Sosyal sinyallerin sıralamaya etkisi var mı?

Moz.com sitenin araştırmasına göre, sosyal ağlardaki etkileşimin ve link paylaşımının Google sıralamaları ile pozitif bir korelasyona sahip olduğu iddia edildi. Ancak Matt Cutts buna ithafen “Sosyal sinyaller bir sıralama faktörü değil. Etkileyici içerik yazımına odaklanın!” şeklinde cevap verdi.

Öyle ki SearchMetrics verileri de bu iddiaları destekliyordu. Google +1 ve Facebook paylaşımları, backlink sayısından daha önemli bir kriterdi.

Sosyal Paylaşım Sorgulama aracı ile web sitenizin sosyal medyadaki paylaşım sayısını kontrol edebilirsiniz.

Yeni sitelere gerçekten şans tanınıyor mu?

Matt Cutts: Google, arama yapan kullanıcılara farklı sonuçlar sunmak ister. Büyük markalar kadar yeni veya küçük işletmelere de şans tanıyabiliriz. Geçmişte insanlar buna “sorgu çeşitliliğini hak ediyor” olarak isimlendirirdi.

Önerimiz niş konulara yönelmeniz, bir ilerleme kaydettikten sonra daha genele genişlemek mantıklı bir karar olacaktır. Hipmunk.com seyahat sitesi buna güzel bir örnek. Bu web sitesi, seyahatinizin nasıl olacağını harika görseller ile sunuyor ve kullanıcı arayüzüyle insanların dikkatini çekiyor.

Seokaos Görüşü:

 • Google, yeni sitelere bazı durumlarda öncelik tanımakta ve bu sitenin kalitesi hakkında yorum yapabilmek adına kullanıcı deneyiminden faydalanıyor; hemen çıkma oranı ile test ediyor. Bu ayrıcalığı lütfen doğru bir şekilde değerlendirin.
 • Dijital pazarlama yerine seo gibi daha özele giren siteler açabilirsiniz. Ya da seo yerine yerel seo, e-ticaret seo gibi. Genel bir seo blogunda yerel seo, sitenin çok küçük bir parçasını oluşturacaktır. Ancak tamamen yerel seo ile alakalı bir web sitesinde bununla ilgili daha kapsamlı yazılar bulabilirsiniz. Arama yapan kullanıcı sizce hangisini görmek ister? Google, niş siteye öncelik tanıyacaktır.
 • Hipmunk.com sitesi ile aslında ziyaretçiye faydalı olan online araçların öneminden bahsedilmiş.

Google Link inşasına nasıl bakıyor?

Matt Cutts: Bağlantı kurma kavramıyla ilgili olarak sizi yanlış şeylere odakladıklarını ve yönlendirdiklerini söyleyebilirim. Bağlantı kurmak yerine PR/Pazarlama yollarını düşünün. Mükemmel içerikler üretmeden tanıtım yapmanın bir anlamı yoktur.

Seokaos Görüşü:

 • İçeriği yetersiz olan bir sitenin link alması olumlu karşılanmamakta.
 • Link almaya başlamadan önce sizlere aylarca beklemeniz gerektiği gibi klasik ve eski seo taktiklerini önermeyeceğim. Ancak ilk ay için site içi seo ve içerik konusuna zaman ayırmanızı tavsiye edebilirim.
 • Matt, internetin dip ve ziyaret edilmeyen sayfalarından bir bağlantı elde etmenizin anlamsız olduğuna diğer açıklamasında işaret ediyor.

Google'a göre marka itibarı (kalite) nasıl oluşturulur?

Matt Cutts: Müşterilerimize devamlı olarak marka oluşturma aktivitelerine odaklanmalarını tavsiye ederiz. Makale ve web dizinleri marka itibarı oluşturmayan linklere örnek sayılabilir. Kimse tarafından ziyaret edilmeyen spam blog ağları kötü bir tercih.

Seokaos Görüşü:

 • Sadece bağlantı içeren, benzersiz içerik üretmeyen siteler link almak için oldukça tehlikeli gibi duruyor.
 • Bookmarking (İmleme), rss feed, ziyaretçi defterleri ve web dizinlerin devri artık kapandı.
 • “Blog.milliyet.com.tr” gibi sitelerde konuk yazarlık yapmanın, kaynak belirtmenin bir güncelleme ile olumlu etkisi, zarara dönüştü.

Google, İnfografiklere karşı mı?

Matt Cutts bir soruda: İnfografikte yer alan bilgilerin doğruluğu gerçekten tartışmaya açık. Bazı kişiler/firmalar, infografiği sadece -bağlantı şeklinde kaynak gösterirsen sitende kullanabilirsin- yolunu seçiyor. Gelecekte infografik tipi bağlantıları bir dereceye kadar faydasız kılmaya çalışacağız.

Bir işletmenin her şehir/ilçe için sayfa oluşturması..

Matt Cutts: Her sayfayı kısmi olarak aynı içerikle doldurmak veya tekrarlamak sakıncalı bir durum. En iyi yöntem hepsini tek bir sayfada toplamak.

Seokaos Görüşü:

 • Müşterilerinizin yoğun olduğu maks sayıda 7 (yedi) adet il / ilçe belirleyin.
 • Her ilçe hakkında konuma özel bilgiler paylaşın
 • İşletmenize bu ilçeden nasıl gelebilceklerine dair bir yol tarifi ekleyin.

Adwords ile organik sıralama arasında bir ilişki var mı ?

Matt Cutt:

Reklamveren diye bir web sitesine organik sıralamalarda yardım etmeyiz, bu bizim için hiç önemli değil.

Webmaster forumları takip altında mı?

Bir Webmaster – SEO topluluğu olan WebmasterWorld, Matt Cutts ‘ un devamlı takıldığı bir yer. Kendisi, sürekli konferanslara gider ve gelen şikayetleri dikkate alırdı. Google dış dünyayı (sesleri) her zaman dinler.

source: https://www.seroundtable.com/interview-matt-cutts-google-26590.html

Vikipedi'yi neden bu kadar Google seviyor..

Matt Cutts :

“Kullanıcılar seviyor. Wikipedi’nin sıralama alması tamamen kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılaması ile ilgili.”

Anti SEO karşısında ne yapılmalı..

John Mueller :

 • Negatif SEO ile birçok kişi, rakip web sitelerine kötü bağlantılar sağlıyor. Bu konuda elimizden geleni yapıyor ve çok çalışıyoruz. Algoritmalarımız bu tür problemleri önceden keşfediyor. Pratik olarak bu linkleri zaten görmezden gelmekteyiz ve bu konuda oldukça başarılıyız.

SEO Kaos Yorumu:

Yapılan ayrıntılı açıklamalara göre Google, birçok kriteri göz önüne alarak bu linklerin rakip firmalar tarafından oluşturulduğunu rahatlıkla anlayabiliyor.

 • Web siteniz iyi bir sıralama kazandıktan sonra mı ilgili bağlantılar ortaya çıktı? Öyleyse bu bir anti-seo olabilir.
 • Yeni veya düşük hite sahip siteler bu saldırılardan oldukça fazla etkileniyor.
 • Diğer bir ayrım çapa metin dediğimiz anchor text, adult veya daha farklı bir olumsuz ifadeyi mi içeriyor? Yine burada kötü niyetli kişilerin parmağı olabilir.
 • Sitenin daha öncesinide kaliteli ve düzenli bir backlink profili varsa saldırılardan pek etkileneceğini söyleyemeyiz.
 • Yaşlı ve otoriter siteler bu konuda oldukça şanslı.

Seokaos Tavsiyesi =

 • Hiçbir algoritma kusursuz işlemez. Bu bağlantıları reddetmeniz riski en aza indirecektir.
 • İmkanınız varsa (link veren site alanında otoriter değilse) bu bağlantıları domain:site-adresi.com kullanarak engelleyin.

Algoritmik ceza aldım, ne yapmalıyım?

Algoritma tarafından sitenize bir ceza uygulandıysa okumaya devam edin.

John Mueller:

Bazı blackhat seo forumlarındaki web site sahipleri, bağlantılarını rakiplerinin oluşturduğunu söylüyor, bu çok garip durum. Sitenize bizim tarafımızdan olumsuz bir işlem yapıldığında her şey için artık çok geç olabilir. Marka itibarını yükseltmek için satın alınan blog tanıtım yazılarında mutlaka nofollow etiketi kullanın ve bunun sponsorlu bir içerik olduğunu görünür yerde belirtin.

Seokaos Görüşü:

 • Google, bir sayfanın sonradan değiştirilip size link vermesini olumsuz algılıyor olabilir.
 • Popüler forumlarda eski üyelikleri satın alıp bu şekilde çalışma yapan birçok kişi var.
 • Anahtar kelimelerde üst sıralarda yer akan bir blog sitesine, benim linkimi sayfanıza eklerseniz şu kadar ödeme yapabilirim teklifi yapmadan önce iyi düşünün.
 • Hatta çok önceden açılmış bir forum konusuna linkinizi bırakacak şekilde post atmak etkili bir site dışı stratejisi olmayabilir.

Son cümleler . .

Başka bir siteye bağlantı vermek sıralamayı iyileştirir mi?

—  Hem kullanıcı hem de arama motoru için iyi bir davranış.

 • Bir içeriğin veya ürünün birden fazla kategoride gösterilmesi yanlış bir şey.
 • Bing, tıklama oranının sıralama faktörü olduğunu resmi olarak ilan etti.
 • Google ise buna katılmakta. Aksiyon alıcı ve merak uyandıran başlıklar, açıklamalar seçin.

Arama motoru optimizasyonu ve süreci hakkında sorularınız için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.


4 yorum var “Google Gözünden Kaliteli Site Oluşturma Rehberi (SSS+)

  1. Merhaba Recep Hilmi Bey;

   Matt Cutts, Ocak 2017 tarihinde Google’dan istifa etti. Kendisi şu an ABD Dijital Servisi’nde direktör olarak görev alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir