Holistik SEO Nedir? Bütünsel (Holistic) Yaklaşım

Holistik SEOGeleneksel ve klasik seo stratejilerinde SEO Uzmanı, arama motoru optimizasyonu ile ilgilenir, metin yazarları içerik yazardı. PR ile ücretsiz tanıtımlar yapılır ve Google Ads, sosyal medya tarafı birbirinden bağımsız yürütülürdü. Bu eski modası geçmiş seo yöntemi günümüz için geçerli değildir.

Holistik SEO kavramı, arama motorlarındaki sıralamanızı iyileştirmek için dijital pazarlama ve seo çalışmalarına bütüncül yaklaşmayı amaçlar. Sadece kaliteli içeriğe odaklanarak başarılı olur muyum? gibi sorular bize sıkça yöneltiliyor. Tek bir alana odaklanarak kısıtlı bir çalışma yapmanın aksine Holistic SEO çalışmalarında koordinasyon ve entegre ön plana çıkıyor.

Kullanıcı Deneyimi Yine Listenin Başında!

Google algoritmaları için artık içerik, bağlantı ve yazılımı optimize etmek yeterli değil. Sayfaları anahtar kelime ile doldurmaktan bahsetmiyorum bile! SEO’da altın kural, “arama motorları için değil son kullanıcılara odaklanarak” içerik oluşturmak ve web sitesi tasarlamaktır. Kullanıcı için oluşturun, arama motorları için optimize edin sözü her zaman geçerli olacak. Evet, içerik kraldır! Peki geriye kalan şeyler? U.X. tasarım? Hızlı ve kolay kullanılabilir bir web sitesi? Her zaman kullanıcı için düşünün ve müşteri dostu olun. Bu şekilde algoritma güncellemelerine ve sıralamadaki dalgalanmalara yakalanmazsınız.

Google, Kullanıcı gibi Düşünüyor..

Google’un nihai amacı en doğru bilgiyi en kısa sürede kullanıcıya ulaştırmak, bunu biliyoruz. Kullanıcı, arama motorundan web sitenize ulaşır ve hızlıca Google’a geri dönerse; eyvah, bu kötü bir sinyal! Buna İngilizcede “Pogo Sticking” deniyor! Hemen çıkma oranınız epey bir artacak. Web sitenizde bu durum sık yaşanıyorsa Google, bu arama sorgusunun web sayfanızla eşleşmediğini düşünecektir.

Bu nedenle, uzun makaleler yazmak için asla kendinizi zorlamayın. Kullanıcı ne istiyorsa, ilgili bilgiyi en üst bölümde doğrudan verin. Yapay zeka ve çeviri gibi katma değeri düşük yazıları düzenlemeden web sitenize eklemek gibi bir hataya düşmeyin. Arama motorundan ziyaretçi çekmek için il ve ilçe bazlı otomatik spam sayfalar oluşturmayın. İnternet sitenizi reklama boğmayın veya pop-up gibi rahatsız edici agresif etkinliklerden kaçının. Unutmayın, kullanıcı deneyimi Google için en önemli metriktir.

İçeriklerinizi oluştururken mutlaka sorgunun “arama niyetini” öğrenin, üst sıralarda yer alan web sitelerini inceleyerek araştırmaya koyulun.

Holistic Yaklaşımdan Faydalanın

SEO Uzmanı, pazarlama uzmanı, UX tasarımcısı, metin yazarı ve dijital pazarlamacı, reklam yöneticisi kişilerin yoğun bir işbirliği ile çalışmasından bahsediyoruz.

 • 3C kuralı: Content, Code, Credibility. İçeriğiniz ve teknik optimizasyon mükemmel olsun.
 • Blog bölümünü aktif olarak kullanın. Sıkça sorulan sorular, hakkımızda, iletişim, gizlilik ve iade gibi sayfalarınızı oluşturun.
 • Blog yazıları marka bilinirliği için büyük önem arz eder. Fikriniz yok mu? Rakip web sitelerinin, en çok ziyaretçi aldığı anahtar kelimeleri inceleyin.
 • Markanızın sosyal medya hesaplarını açın ve #hashtag kullanarak burada da paylaşımlarda bulunun.
 • Yeni bir blog yazısı mı yazdınız? Youtube, Twitter, Instagram, Facebook, Tumblr, Pinterest, Medium, LinkedIn ve Tiktok; bir sürü seçeneğiniz var değil mi?
 • Bu sosyal medya hesaplarından nişinizle ilgili firmaları ve kişileri takip ederek ağınızı genişletmeye çalışın.
 • Sosyal medya ve Google Ads reklamlarını düşünün. Bütünsel SEO ile her koldan saldırın!
 • Yine sosyal mecra kanallarında takipçi kazanmak ve geniş kitlelere ulaşmak için hediye çekilişler düzenlemeyi düşünebilirsiniz.
 • Bir e-ticaret sitesiyseniz ürünlerinizi Google Merchant ile alışveriş bölümüne yükleyin. Ayrıca haritalarda “Google Benim İşletmem” konumunuzu oluşturmayı unutmayın.
 • Topikal otoritenizi arttırmak için kategorinize odaklanın ve haricinde paylaşım yapmamaya özen gösterin. Youtube: Matt Diggity (Tavsiye YT Kanalıdır, TR çeviri mevcuttur!)
 • Backlink çalışmalarınız da doğal ve organik olmalıdır, yavaş ama sağlam adımlarla ilerleyin. Yeni açılmış bir web sitesi 3 ayda hemen başarı yakalayamaz.
 • Dönüşüme odaklanın. Az trafik çok dönüşüm? Bunun için yine U.X. dikkat çeken terim ve trend…
 • Bir e-ticaret sitesi yönetiyorsanız; Güven Damgası, ETBİS ve SSL sertifikasını footer bölümünde belirtin.
 • Güvenilir bir site ve kurumsallığı göstermek için Tripadvisor değerlendirmeleri, Google İşletme yorumları ve web siteniz ile alakalı diğer görüşleri ana sayfanıza ekleyin.
 • EAT için içeriklerin kimin yazdığı önemli. Yazar kutusunu mutlaka kullanın. İletişim sayfanızda ve alt bilgi kısmında konumunuz, e-posta adresiniz, telefon numaranız yer almalıdır.
 • İçerik pazarlaması için sms ve e-mail servislerini kullanmayı düşünebilirsiniz. Eğer uygunsa mobil uygulamanızı yayınlayın ve push ile anlık bildirimler yayınlayın.
 • Gelen yorumlara yanıt vermeyi ihmal etmeyin.
 • Çalışmalarınızı ve hizmetlerinizi paylaşın. Fiyat ve detay vermeye çalışın. XML ile hazır ürün yüklemeniz gerekirse revize edin.
 • Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) yapıyorsanız deneyimlerinizi katın ve görüşlerinize yer verin.
 • İçeriklerinizi güncelleyin, otomasyondan her zaman uzak durun
 • Son olarak Holistik SEO; bütçe gerektirir, beyaz şapka olmayı esas alır ve daha kalıcıdır.

Önemini Anlatan bir Video: