Google Florida 2.0 Algoritma Güncellemesi [Neler Yapılmalı]

Google Florida 2.0 Algoritma Güncellemesi

Bu yazımız; Google tarafından da doğrulanan Florida 2 isimli çekirdek algoritma güncellemesi üzerine olacaktır. Google arama motoru bu güncellemeyi “Mart 2019 Çekirdek Güncellemesi” olarak tanımlayarak bir adlandırılma yapılmasının faydalı olabileceğini belirtti. Hatırlatmak gerekirse, çekirdek algoritmaya doğrudan yapılan bu tarz müdahaleler yılda sadece birkaç kez gerçekleştirilir ve bu da geniş çaplı olur.

Her ne kadar bir şey söylemek için erken olsa da bazı güvenilir varsayımlar bulunmakta. Bunun dışında kazançlı ve kayıplı çıkan web siteleri önümüzdeki 2 haftalık süreçte belli olacak. Yara almadan atlatmanız dileği ile ..

Google Florida Hakkında : nedir, ne değildir?

Google ne zaman ve nasıl bir açıklama yaptı..

13 Mart 2019 tarihinde resmi Google SearchLiaison Twitter hesabından update doğrulandı.

“… Bu hafta yılda birkaç kez yaptığımız geniş çaplı temel bir güncellemeyi yayına geçirdik.”

Google, web site sahiplerine ne öneriyor?

Google, 2018 ve 2019 yıllarını web spam ile mücadele olarak değerlendirmekte. Web site sahiplerine mutlaka Search Console doğrulamasını yapmalarını öneriyor.. Daha önceki hız güncellemesinin tekrar önem kazandığını belirtiyor. Ayrıca resmi kaynaklara göre Google Lighthouse performans sorunları giderilmeli ve internet sayfanız olabildiğince hızlı açılmalı.

Ek olarak;

Haber sitelerindeki AMP projesi önemini koruyor. Dikkat çeken diğer önemli kriter: içerikler sürekli geliştirilip güncellenmeli ve son değişiklik tarihi belirtilmeli.

“Sıralamadan düşen sitelere herhangi bir cezai yaptırım uygulanmadı bu yüzden yapabilecekleri ve durumu düzeltebilecekleri pek bir seçenek yok.”

2003 yılındaki güncelleme ile bağlantısı nedir?

Bu güncelleme ile Kasım 2003’te yapılan Florida algoritma güncellemesi arasında bir bağlantı bulunmamaktadır.

Bildiğiniz üzere meşhur 2003 Florida güncellemesiyle beraber noel alışveriş sezonunda birçok işletme google arama sonuçlarından kaldırılmıştı. Google çalışanları ise hiçbir zaman sektörel (niş) bazlı güncelleme yapmadıklarını ısrarla iddia etmekte.

Tam etkisi ne zaman görülecek?

Güncelleme ABD, İngiltere, Avustralya ve Hindistan’da ilk etkilerini göstermeye başladı; küresel ve kademeli olarak yayılıyor. Türkiye’de ve diğer tüm ülkelerde tam olarak etkisini ilerleyen günlerde (nisan ayının başında) göstermesi bekleniyor. Birçok sektörde SERP oynamaları yaşanmakta.

Sosyal platformlardaki webmaster’lar, site trafiğindeki ani düşüşlerden şikayetçi. %60 – %70 hit kaybı yaşayanların sayısı oldukça fazla!

Ayrıca Bakınız :  LiteSpeed Cache Kurulumu ve Ayarları (Roket Hızında WordPress)

Doğanın kuralı olarak biri düşerken diğeri yükselmeli.  Buna rağmen genel  anlamda olumlu sonuç alan site sayısı bir elin parmağını geçmiyor.

Ne zaman bitecek bu esinti...

Mozcast ve Algoroo takip araçlarının hava durumları durgunken Serpmetrics Flux aracında ivmeli yükselişler gözümüze çarpıyor. Bu da bize sıralamadaki dalgalanmaların sürdüğünü ve değişikliklerin tam olarak oturmadığını gösteriyor.

Seokaos'dan Altın Değerinde Tavsiyeler

Tavsiyelerimiz aşağıda sıralanmıştır.

  • Güncellemenin çıkış noktası geri bağlantılar ve onların alaka düzeyi üzerine.  Backlink profilinizi tekrardan analiz edin. Geri bağlantı veren siteler (eat puanı) alanında ne kadar uzman, güvenilir ve otoriter, kontrol edin. SORU : A Haber ve Fox TV sizce güvenilir kaynaklar mı?
  • Google servisini kullanarak mobil sitenizin hızını kontrol edin.
  • Web sitenizdeki reklam oranına göz atın. Kullanıcıyı rahatsız eden reklamlar haricinde reklam adetini de düşürmeye çalışın.
  • Buradan ve şuradan web siteniz için full güvenlik & performans taraması yapın.

Gözlemler :

  • Yaşlı ve Vikipedi gibi otoriter siteler tekrardan ilk sıralara yükseldi.
  • Makale içerisinde LSI benzer kelimelerin kullanılması yani semantik içerik büyük ölçüde bir sıralama sinyali. ( örneğin eş ve yakın anlamlı kelimeler )
  • Farklı kaynaklardan ziyaretçi alan siteler yükselişe geçti. Sadece Google ‘ a veya başka bir platforma bağlı kalmayın.

Her güncellemede olduğu gibi bir uyarı: Lütfen agresif aksiyonlardan ve köklü değişikliklerden uzak durun.

Seokaos.COM Logo

Bizi Twitter’da Takip Et : https://twitter.com/seokaos1

Kaynaklar :  R10 Ana Konusu (Tartışma) –  WebmasterWorld.com – cognitiveSEO.com –

Google Algorithm Core Update

– SON –


4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments