Google Florida 2.0 Algoritma Güncellemesi [Neler Yapılmalı]

Google Florida 2.0 Algoritma Güncellemesi

Bu yazımız; Google tarafından da doğrulanan Florida 2 isimli çekirdek algoritma güncellemesi üzerine olacaktır. Google arama motoru bu güncellemeyi “Mart 2019 Çekirdek Güncellemesi” olarak tanımlayarak bir adlandırılma yapılmasının faydalı olabileceğini belirtti. Hatırlatmak gerekirse, çekirdek algoritmaya doğrudan yapılan bu tarz müdahaleler yılda sadece birkaç kez gerçekleştirilir ve bu da geniş çaplı olur.

Her ne kadar bir şey söylemek için erken olsa da bazı güvenilir varsayımlar bulunmakta. Bunun dışında kazançlı ve kayıplı çıkan web siteleri önümüzdeki 2 haftalık süreçte belli olacak. Yara almadan atlatmanız dileği ile ..

Google Florida Hakkında : nedir, ne değildir?

Google ne zaman ve nasıl bir açıklama yaptı..

13 Mart 2019 tarihinde resmi Google SearchLiaison Twitter hesabından update doğrulandı.

“… Bu hafta yılda birkaç kez yaptığımız geniş çaplı temel bir güncellemeyi yayına geçirdik.”

Google, web site sahiplerine ne öneriyor?

Google, 2018 ve 2019 yıllarını web spam ile mücadele olarak değerlendirmekte. Web site sahiplerine mutlaka Search Console doğrulamasını yapmalarını öneriyor.. Daha önceki hız güncellemesinin tekrar önem kazandığını belirtiyor. Ayrıca resmi kaynaklara göre Google Lighthouse performans sorunları giderilmeli ve internet sayfanız olabildiğince hızlı açılmalı.

Ek olarak;

Haber sitelerindeki AMP projesi önemini koruyor. Dikkat çeken diğer önemli kriter: içerikler sürekli geliştirilip güncellenmeli ve son değişiklik tarihi belirtilmeli.

“Sıralamadan düşen sitelere herhangi bir cezai yaptırım uygulanmadı bu yüzden yapabilecekleri ve durumu düzeltebilecekleri pek bir seçenek yok.”

2003 yılındaki güncelleme ile bağlantısı nedir?

Bu güncelleme ile Kasım 2003’te yapılan Florida algoritma güncellemesi arasında bir bağlantı bulunmamaktadır.

Bildiğiniz üzere meşhur 2003 Florida güncellemesiyle beraber noel alışveriş sezonunda birçok işletme google arama sonuçlarından kaldırılmıştı. Google çalışanları ise hiçbir zaman sektörel (niş) bazlı güncelleme yapmadıklarını ısrarla iddia etmekte.

Tam etkisi ne zaman görülecek?

Güncelleme ABD, İngiltere, Avustralya ve Hindistan’da ilk etkilerini göstermeye başladı; küresel ve kademeli olarak yayılıyor. Türkiye’de ve diğer tüm ülkelerde tam olarak etkisini ilerleyen günlerde (nisan ayının başında) göstermesi bekleniyor. Birçok sektörde SERP oynamaları yaşanmakta.

Sosyal platformlardaki webmaster’lar, site trafiğindeki ani düşüşlerden şikayetçi. %60 – %70 hit kaybı yaşayanların sayısı oldukça fazla!

Doğanın kuralı olarak biri düşerken diğeri yükselmeli.  Buna rağmen genel  anlamda olumlu sonuç alan site sayısı bir elin parmağını geçmiyor.

Ne zaman bitecek bu esinti...

Mozcast ve Algoroo takip araçlarının hava durumları durgunken Serpmetrics Flux aracında ivmeli yükselişler gözümüze çarpıyor. Bu da bize sıralamadaki dalgalanmaların sürdüğünü ve değişikliklerin tam olarak oturmadığını gösteriyor.

Seokaos'dan Altın Değerinde Tavsiyeler

Tavsiyelerimiz aşağıda sıralanmıştır.

 • Güncellemenin çıkış noktası geri bağlantılar ve onların alaka düzeyi üzerine.  Backlink profilinizi tekrardan analiz edin. Geri bağlantı veren siteler (eat puanı) alanında ne kadar uzman, güvenilir ve otoriter, kontrol edin. SORU : A Haber ve Fox TV sizce güvenilir kaynaklar mı?
 • Google servisini kullanarak mobil sitenizin hızını kontrol edin.
 • Web sitenizdeki reklam oranına göz atın. Kullanıcıyı rahatsız eden reklamlar haricinde reklam adetini de düşürmeye çalışın.
 • Buradan ve şuradan web siteniz için full güvenlik & performans taraması yapın.

Gözlemler :

 • Yaşlı ve Vikipedi gibi otoriter siteler tekrardan ilk sıralara yükseldi.
 • Makale içerisinde LSI benzer kelimelerin kullanılması yani semantik içerik büyük ölçüde bir sıralama sinyali. ( örneğin eş ve yakın anlamlı kelimeler )
 • Farklı kaynaklardan ziyaretçi alan siteler yükselişe geçti. Sadece Google ‘ a veya başka bir platforma bağlı kalmayın.

Her güncellemede olduğu gibi bir uyarı: Lütfen agresif aksiyonlardan ve köklü değişikliklerden uzak durun.

Seokaos.COM Logo

Bizi Twitter’da Takip Et : https://twitter.com/seokaos1

Kaynaklar :  –  WebmasterWorld.com – cognitiveSEO.com –

Google Algorithm Core Update

– SON –


4 yorum var “Google Florida 2.0 Algoritma Güncellemesi [Neler Yapılmalı]

 1. Makale için öncelikle teşekkür ederim. Google günceleme yapması çok doğal ve doğru buluyorum ama bir yandan da saçma buluyorum.

  Tavsiyeleriniz kısmında hız olayı günümüz teknolojisi ile mümkün ancak bazı ülkelerde halen internet yerlerde veya yok!

  Site güvenirliğini nasıl anlayabiliriz, SSL sertifikası olması google açısından veya sizin açınızdan bir güvenlik göstergesi mi? (Tabi daha önceden o site hack edilmemiş veya bir saldırıya uğramadıysa…)

  Google istiyor ki herkes backlink alacağı sitenin tarihini bilsin ancak bunu bilebilmek pek mümkün değil. Makale yazımına gelince geçen sene ve daha önceki zamanlarda yapılan güncelemeler ile bize hep şu söylendi özgün ol! Özgün makale yaz yoksa yükselemezsin ancak eş ve anlam yakınlığı olmalı dediğiniz şeyi bu gün spinner diye tabir ettiğimiz programlar veya yazılımlar bunu saniyeler içerisinde yapmaktadır. Özgün makale yazan kişinin internet sitesini gasp etmektir yani adaletsizce bir yaklaşım olmuş.

  Reklam oranlarına gelince herkes veya hepimiz çok kazanmayı isteyen insanlarız, olabildiğince sitelerimize reklam koyuyoruz ancak çoğu tıklanmıyor bile tıklansa da az bir gelir elde ediyoruz.

  Diğer arama motorlarını referans alması biraz mantıksız olmuş tüm piyasayı ele geçiremeyeceğini anladığı için mi yoksa site sahipleri google’ın rakibi olduğu sitelere yöneldiği için mi böyle bir mantık var tam olarak çözebilmiş değilim.

  Sematik içerik ise pek anlam veremediğim bir durum SEO için makale yazılıyordu bu günden itibaren semantik içerik yazarlar olacak bu da çok saçma. Eğer yazılan bir makale veya bir konu gerçekten o konuyu anlatıyor mu veya aradığınız o şey her neyse tam olarak onu gösterebiliyorsa belkide o gün Google’da SEO olayı çözülecek gibi.

  Trafik kaynağına gelince Facebook’u veya sosyal mecraları kullanmak daha mantıklı organik trafik = Sosyal medya’da verilecek bir reklam yeterli olur sanırım. Biraz sitem etmiş olabilirim ama çok saçma buluyorum.

 2. @Uğur Bey;

  Yorumunuz için teşekkür ederiz. Aslında çoğu konu haksız sayılmazsınız!

  # Evet, SSL artık ciddi bir sıralama kriteri ama olmazsa olmazlardan değil. Sıralama algoritmasındaki en son çıktıyı bir seo puanı (trustrank diyelim) olarak kabul edersek; bu puanı yükselten tüm unsurlardan (sinyallerden) faydalanmalıyız. Mobil uyumluluk, SSL, hızlı bir site vs. Bu klasik bilgiler eksiksiz tamamlanmalı, 1 puanla bile üstünüze çıkanların olacağı unutulmamalıdır.

  # Site güvenirliği için ileride kaynak paylaşacağım. Şimdilik Google Safe Browsing, Sucuri ve Virustotal-ı kullanabilirsiniz. Blacklist yani IP sicili ve erişebilirlik de önemli hususlar, yakında bu tarz tarama yapan ücretsiz online araçların linkleri derlenecek.

  # Spin makaleler bir noktada patlak veriyor, Google algoritması oldukça akıllı ve makalenin özgünlüğünü bir şekilde anlayabiliyor. Bunun dışında hemen çıkma oranı vs. konu hakkında ipucu verebilir.

  # Özgünlük tamamlayıcı bir unsur, kopya içerikle yükselemezsiniz ama benzersiz bir yazı ile yükselme şansınız var. Backlink vs. ile destekleyerek!

  # Reklam servisi olarak Adsense kullanıyorsanız bir sayfada maks 5 adet olacak şekilde ekleyin. Ve pop-up, logo yanına ya da yazı üstüne 2-3 tane reklam eklemekten kaçının.

  # Semantik için; daha önce yazılmış makalelere göz atılır, önemli yerler not edilir ve LSI kelime kullanacağım diye kendinizi kastırmadan yazılır. Aksi taktirde doğal durmuyor. İpucu: benzer ve semantik kelimeleri virgül ile sıralamayın. Mesela “SEO Uzmanı” kelimesini Google “SEO Danışmanlığı” ile semantik uyumda görüyor. Yan yana kullanımdan kaçının.

  # Sosyal ağlardan gelen linkler ise alabileceğiniz en kaliteli backlink profilini oluşturur; bazı durumlarda link inşasına bile gerek kalmıyor bu yüzden.

  İyi günler, başarılar dilerim.

 3. Merhaba, sanırım Ağustos ayı itibariyle Google Starbucks Güncellemesi devreye girdi.. Bi oturtamadılar algoritmayı, çekirdekle oynayıp duruyorlar…

  1. Merhaba Efe Bey,

   Bu güncelleme üzerine bir makale en yakın zamanda paylaşılacaktır, takipte kalın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir