Semrush Nedir? Herkese 14 Günlük Ücretsiz Deneme!

SEMRUSH Web Sitesi için LOGO PNG

Değerli okurlarımız, bu yazımızda SEMrush hakkında internette bulunmayan önemli ipuçlarına değineceğiz. Yazıya başlamadan önce 14 Günlük Semrush Guru Free Trial” almanız için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

Bağlantıya tıkladıktan sonra yukarıdaki menüden Pricing sayfasına gidin ve Guru paket için Try for Free butonunu kullanın. Bu tarz yazıların devamı için bizi takip etmeyi ve yorum yapmayı unutmayın…

Kapsamlı SEMRUSH Rehberi

Semrush Nedir, Ne İşe Yarar?

Semrush; rakip analizi, anahtar kelime araştırması, teknik seo analizi, web site sağlık denetimi ve backlink sorgulama gibi birçok online araca sahip bir platformdur. Dijital pazarlama denince akla ilk gelen Semrush.com web sitesi, SEO ve SEM uzmanları tarafından sıkça kullanılmaktadır. 2022 yılının başında ünlü SEO uzmanı Brian Dean’ın Backlinko.com web sitesini de bünyesine katmıştır.

Semrush Inc, ‘Online Marketing Can Be Easy’ yani ‘Dijital Pazarlama Kolay Olacak’ sloganı ile 2008 yılında faaliyete geçirilmiştir. Boston, ABD merkezli şirketin 1000’den fazla çalışanı bulunmaktadır. 2011 Mart ayında “NYSE: SEMR” kodu ile New York Borsasında halka arz edilmiştir.

Semrush Nasıl Kullanılır?

Semrush ile Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Semrush ile Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Sol bölümdeki Rakip Araştırması sekmesinden Alan Adı Genel Bakışı’na tıklayın ve rakip web sitesini ilgili alana girin. Biz örnek için “seokaos.com” web sitesini kullanacağız.

Semrush ile Rakip ve Rekabet Analizi

Sizi yukarıdaki gibi bir ekran karşılayacak. Gelin isterseniz, bu bölümleri tek tek açıklayalım. Eğer bu analiz ve raporu bir ülkeye göre filtrelemek isterseniz en üstten Dünya genelinde yerine Türkiye’yi seçebilirsiniz.

  • Otorite Puanı: Alan adı itibarını, geri bağlantılara ve organik arama trafiğine göre ölçen 100 üzerinden bir metrik. Seokaos.com için puan: 27 / 100 verilmiş. Ayrıca aynı alanda küçük puntolarla “Semrush Alan Adı Sıralaması” yazmaktadır. Sıralamamız ise 49,9K; platforma göre en iyi türkçe sitelerin sıralaması (alexa benzeri) burada yapılmıştır!
  • Organik Arama Trafiği: Google aramada sıralanan anahtar kelimelere göre aylık ortalama ziyaretçi sayınız. Seokaos internet sitesinin aylık tahmini trafiğini 3,5K olarak göstermektedir. Hemen altında Anahtar Kelimeleri: 873 olarak gösteriyor. Bu da Google ilk 100’de toplam 873 anahtar kelimede listelendiğimizin bilgisidir.
  • Ücretli Arama Trafiği: Google Ads reklamlarından elde ettiğiniz tahmini trafiği verir.
  • Backlinkler: Toplam backlink sayısını (45,7K) gösterir. 1 web sitesinden x100 backlink geliyorsa hepsini sayacaktır. Hemen aşağıda Yönlendiren Alan Adları: 961 yazmaktadır, bu da backlink’lerin 961 farklı web sitesinden geldiğini bize söylemektedir.

Semrush: Organik Anahtar Kelimeler

Bu bölümde ise organik ve ücretli aramalardan gelen ziyaretçileri ülkelere göre filtreler. Organik trafik paylaşımını / sayısını ve listelenen toplam anahtar kelime miktarını ülke bazlı görebilirsiniz. Web sitemize Türkiye’den %91, Amerika’dan %2 ve Rusya’dan %1.4 trafik gelmektedir.

Sağ kısımdaysa organik trafiğin aylık değişimini grafiksel olarak inceleyebilirsiniz.

Ayrıca Organik Anahtar Kelimeler başlığından sıralamalarınızın aylık bazda değişimine de göz atma fırsatınız bulunuyor. En iyi 3, 4-10, 11-20 ve dahası içindir. Burada en iyi 3’ten kasıt ilk 3 sırada yer alan anahtar kelimelerinizin sayısıdır.

 

semrush organik araştırmalar

Organik Araştırma bölümünde Google organik trafiğinizin en yüksek olduğu anahtar kelimeler listelenmiştir.

En iyi Organik Anahtar Kelimeler:

  • “seokaos.com seo” anahtar kelimesi B (bilgi) amacı taşımaktadır ve pozisyonumuz 1. sıradır. Aylık aranma hacmi 880 olan anahtar kelimenin 0.15 $ tıklama başı maliyeti bulunmaktadır. Organik trafiğin %13.07’lik kısmını buradan almaktayız.
  • “da pa sorgulama” anahtar kelimesi B (bilgi) amacı taşımaktadır ve pozisyonumuz ilk sıradadır. Aylık aranma hacmi 590 olan anahtar kelimenin 0.15 $ tıklama başı maliyeti bulunmaktadır. Organik trafiğin %8.77’lik kısmını buradan almaktayız.
  • Mavi renkteki detayları göster butonuna tıklayarak tüm organik anahtar kelimelerin listesine ulaşabilirsiniz. Böylece organik araştırma sekmesine giderek; anahtar kelimelerin 100 üzerinden zorluk oranına (KD%), sıralanan URL’ye, son güncellemeye, gelen trafik sayısına göz atabilirsiniz.
  • Yine detaylar bölümünden; anahtar kelimeleri aylık olarak inceleyebilir, masaüstü ve mobil sürümlerine göre filtreleyebilir veya para birimini TL olarak güncelleyebilirsiniz.

Organik Pozisyon Dağılımı:

Organik trafik aldığınız anahtar kelimeleri ilk 3, 4-10, 11-20, 21-50 ve 51-100 arasındaki konuma göre oranlar.

Amaca Göre Anahtar Kelimeler:

  • Bilgi, gezinme, ticari ve işlem amaçlı anahtar kelimeleri toplam organik trafiğe oranlar.
  • B = bilgi amaçlı anahtar kelimeler, T = ticari amaçlı anahtar kelimeler (dönüşüm & işlem yapmaya yönelik), İ = İşlem amaçlı (satın almaya yönelik) ve G = gezinme amaçlı (bir web sitesine girmek) anahtar kelimelerdir.

Markalı Trafik Trendi:

Bu alanda markalı aramaların oranını görüntüleyebilirsiniz. Seokaos araması yapan kullanıcıların, toplam trafiğe oranıdır; aylık değişimlerini gösterir.

Organik Rakipler :: Semrush.com

Ana Organik Rakipler:

Rakip web siteleri, aynı anahtar kelimede listelenme oranınıza göre belirlenir.

Rekabetçi Konumlandırma Haritası:

Ortak anahtar kelimelere göre grafik ve kesişimlerdir.

Backlink SEMrush

Backlinkler: Hangi web sitesinden, hangi sayfanıza nofollow/dofollow link aldığınızı gösterir.

Takip et vs Takip etme: Tüm geri bağlantıların nofollow, dofollow sayısını gösterir.

Backlink Türü: Geri bağlantıların nereden geldiğini gösterir. Metinden veya görüntüden, sayı ve oranı verir.

En iyi Bağlantı Metinleri: Geri bağlantıların anchor text oranı. Görselde görüldüğü gibi backlink-ler en çok seokaos, seokaos.com gibi tıklanabilir bağlantılardan geliyor.

Yönlendiren Alan Adları: Geri bağlantılar en çok hangi domainden geliyor? Örnekte görüldüğü üzere 32.797 backlink sadece edublogs.org’dan gelmektedir.

Anahtar Kelime Boşluğu (Keyword Gap) Nasıl Analiz Edilir?

Anahtar Kelime Boşluğu (Keyword Gap)

Yan sekmeden “Keyword Gap” bölümüne gelin. 3 adet rakip web sitesini ekleyerek; bu web sitelerin ziyaretçi aldığı ama sizin trafik almadığınız anahtar kelimeleri inceleyin. Eğer bununla alakalı bir sayfanız veya blog yazınız yoksa; hedef kelime odaklı içerikler üretebilirsiniz. Mevcut sayfanız varsa optimize etmeyi (genişletmeyi, güncellemeyi, görsel ve video gibi zengin medyalar eklemeyi) düşünün.

Backlink Boşluğu (Backlink Gap) Nedir?

Rakipleriniz belirli web sitelerinden backlink edinmişse; siz de bu yerlerden ücretli veya ücretsiz geri bağlantı kazanmaya odaklabilirsiniz.

Keyword Magic Tool Nedir?

Benzer LSI anahtar kelimeleri tespit ederek, semantik seo için içeriklerinizde kullanın. Bu anahtar kelimeleri doğal bir şekilde kullanmaya ve aşırı derecede tekrar etmemeye özen gösterin. Daha üst sıralarda listelenmek için h2, h3 gibi başlıklandırmaları kullanın. Bu başlıkları katma değeri yüksek, kaliteli resim ve text ile doldurun.

Semrush ile Toxic Backlinks Denetimi Nasıl Yapılır?

Backlink audit aracını çalıştırarak web sitenize işaret eden zararlı geri bağlantıları tespit edebilirsiniz. Bu toksik backlinkleri Google Disavow ile reddetmeniz gerekecektir. Geri bağlantılarınızın tamamını asla reddetmeyin. Manuel olarak linkleri kontrol ederek domain otoritesi düşük, spam, kalitesiz web sitelerini hariç tutun. (her satırda domain:website.com olacak şekilde .txt dosyası oluşturmanız gerekiyor..)

Bu işlemi yalnızca ani bir hit düşüşü yaşadıysanız, olası manuel ve algoritmik bir ceza varsa gerçekleştirin. Disavow aracı ileri düzey seo uzmanları içindir ve sıralamalarınızı doğrudan etkileyeceği için dikkatli olunmalıdır. Toksik backlink sayısının, toplam backlink’e oranı %30’dan fazla kalıyorsa kullanmayı düşünebilirsiniz.

Semrush SEO Writing Assistant Nedir? SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

SEO Yazma Asistanı ile içeriklerinizi arama motorlarına uyumlu hale getirebilirsiniz. Bu online araç, makalenizi optimize etmeyi, daha okunabilir hale getirmeyi, benzer anahtar kelimelere odaklanmayı ve önemli bilgileri vermenize imkan sağlar.

Edilgen cümlelerden kurtulmak, ifadeleri daha anlaşılır yapmak, cümleleri kısaltmak, tonlamaya dikkat etmek ve kopya içerikten kurtulmak için yardımcı olabilir.

Semrush’ın Alternatifleri Nelerdir?

Semrush alternatifi online araçları aşağıda paylaştık..

 

14 günlük ücretsiz denemenizi hemen başlatmak için bağlantıyı takip edin, Türkiye kullanıcılarına özel harika fırsattan hemen faydalanın!


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir